Siyah renkle yazılmış kısımlara tıkladığınızda otomatik olarak arama motorlarına kayıt sayfalarına bağlanmaktadır. Bazı arama motorlarının linkleri bulunmamakta. Bu arama motorları verilerini başka arama motorlarından aldıkları için site eklenmesine izin vermemekteler. Örneğin; Altavista'ya sitenizi ekleyemezsiniz. Altavista, bilgilerini Yahoo'dan aldığı için Yahoo'ya sitenizi eklemeniz otomatik olarak Altavista'ya da eklenmesini sağlar. Arama motorlarının birbirleriyle olan bağlantılarını renkli ve şematik olarak gösterip alt kısımdada elimizden geldiğince ayrı ayrı açıklamaya çalıştık. Büyüteç linklerine tıkladığınızda arama motorları ana sayfalarına bağlanmaktadır.


Linktomi Yahoo Looksmart    
Looksmart   Lycos    
Lycos        
Dmoz     Lycos, Altavista, Google, Netscape, Alexa, Aol, Teoma, Hotbot  
Bing Dogpile      
Yahoo Linktomi, Altavista, Alltheweb , Dogpile      
Altavista        
Go        
Aol        
Google Netscape, Alexa, Dogpile, Go, Aol Lycos, Netscape, Alexa, Askjeeves, Hotbot, Teoma, Go, Aol
Overture       Msn, Yahoo, Altavista, Alltheweb, Dogpile
Alltheweb        
Teoma AskJeeves      
AskJeeves Hotbot, Lycos, Dogpile      
Netscape        
Hotbot        
Dogpile        
Alexa        

Siyah renk ile yazılanlar Arama motorlarına direk linklerdir. Tıkladığınızda arama motoruna bağlanmaktadır.

Kırmızı ile yazılanlar; örneğin Google birincil arama sonuçlarını 5 tane arama motoruna vermektedir. ( Netscape, Alexa, Dogpile, Go , Aol ) Yani sitenizi Google'ye eklediğinizde 5 tane arama motorunada otomatik olarak eklenmiş olacaktır.

Mavi ile yazılanlar; örneğin Linktomi ikincil arama sonuçlarını Looksmart sitesine vermektedir. Sitenizi Linktomi'ye eklediğinizde, siteniz Looksmart'ta aramalarda da çıkmaktadır.

Yeşil renk ile yazılanlar; örneğin Dmoz directoy verilerini 8 arama motoruna vermektedir. ( Lycos, Altavista, Google, Netscape, Alexa, Aol, Teoma, Hotbot ) Sitenizin dmoz a kabul edilmesi sitenizin aynı anda 8 arama motorunda birden aramalarda çıkmanızı sağlar. Dmoz'un aramalara etkisi çok büyüktür. Dmoz hakkında özel ve ayrıntılı bilgi için tıklayınız

Gri renk ile yazılanlar, örneğin Overture ( Yahoo Search Marketing ) ücretli reklam aldığı site bilgilerini 5 arama motoruna vermektedir. ( Msn, Yahoo, Altavista, Alltheweb, Dogpile ). Yahoo ya reklam verdiğinizde 5 arama motorunda siteniz otomatik olarak çıkmaktadır. Aynısı Google içinde geçerlidir.

Sitemizde bulunan bütün materyaller AramaMotorlari.Org tarafından yazılmıştır.
Kaynak belirtilmeden başka sitelerde yayınlanması yasaktır.