Google.com.tr : Türkçe Arama Motoru

Google : Türkiye'de en yaygın kullanılan arama motorudur. Ülkesel bazda arama sonuçları göstermesine karşın çoğu aramada şehirlere göre sonuçlar göstermektedir. Farklı arama şekillerine göre değişik şablonlarda arama sonuçları göstermekte ve kullanıcıya en kısa sürede aradığı veriye ulaşması üzerine çalışmlarını her gün geliştirmektedir.

Kurumsal aramalarda bölgesel sonuçlar göstermek için özel şablon oluşturulmuştur. Örneğin Ankara'dan bağlanan bir kişi , dişçi aradığında Ankara'da bulunan dişçileri göstermeye özen göstermektedir. Ayrıca bu sayfada Google rehber'de kayıtlı olan firmaları özel bir alan içinde bizlere sunmaktadır. Sesli arama özelliği sayesinde

Son zamanlarda Google'da yer alan değişiklikler :

Eskiden kelime bazlı domain alındığında hedef kelimede kolaylıkla çıkıyordu. Fakat ; son zamanlarda hedef kelimeli domainler aramalardan kayboldular. Bunun yerine genel domainler ön plana çıkmaya başladı. Kurumsal aramalarda firma siteleri ön plana çıkmakta.

Sitenizin daha işlevsel olması ve daha çok kullanıcıya hitap etmesi için neler yapılmalı? :

1 ) Sitenizin mobil sürümü mutlaka olmalı. Responsive siteler mobile otomatik ayarlanmasına karşın şu anda m.domain.com şeklinde subdomain açıp mobil site yapmak daha yaygın olarak kullanılmakta.

2 ) Eğer bir sitede üye girişi v.b şeyler varsa veya kurumsal site iseniz SSL sertifikası almanızda ve sitenizin https olarak açılmasını sağlayınız.

3 ) Eskiden olduğu gibi meta taglarınızda hedef kelimenizi çok fazla kullanmayınız.

4 ) Sitenizi jquary v.b yöntemlerle şekillendiriniz. Kullanıcılar Eski düzen link tıklayıp o sayfaya girip. Ordan bir daha tıklayıp linkten linke gezdirmek yerine daha sade ve işlevsel siteler oluşturunuz.

5 ) Hazır sistemler kullanıyorsanız fazla eklenti kurmaktan kaçınınız.

6 ) İçerik ile aynı anda otomatik olarak güncellenen RSS ve Sitemap oluşturunuz. Sitenizdeki resimler için ayrı bir sitemap oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz sitemap'ı Google Webmaster Tools'dan ekleyiniz ve sayfalarınızın daha kolay indexlenmesini sağlayınız. Ayrıca tarama hataları ve siteniz üzerinde hatalar varsa onlarıda bu bölümden görebilirsiniz.

7 ) Sayfalar oluştururken aynı title ve açıklamaları kullanmamaya özen gösteriniz. Tekrarlayan içerik size sorunlar yaratabilir.

8 ) Sitenizin link yapısını açıktıktan ve indexlendikten sonra değiştirmeyiniz. Çünkü her değiştirmede tüm sayfalarınız boşa çıkmakta ve bu da siteniz için güvensiz havası yaratmaktadır.

9 ) Google Webmaster Tools'u etkin olarak kullanınız.

10 ) İçeriğiniz ne olursa olsun, ürün satışı dahi yapsanız, içeriğinizle ilgili bağlanan kullanıcılara ayrıntılı bilgi sunmaya çalışınız.

11 ) Siteniz için Google Plus hesabı açıp içeriğinize eklediğiniz önemli kısımları sayfa üstünden paylaşınız.

12 ) Sitenizi, bulunduğunuz lokasyonda host etmenizde fayda vardır. Örneğin ; Türkçe içeriğe sahip bir siteyi Amerika'da host etmek iyi bir seçim değildir